Logo

अर्थनीति

सन् २०२२ मा नेपालको आर्थिक वृद्धिदर ३.९ प्रतिशत पुग्ने एडीबीको प्रक्षेपणएसियाली विकास बैंक (एडीबी)ले सन् २०२२ मा नेपालको आर्थिक वृद्धिदर ३.९ प्रतिशत पुग्ने बताएको छ । बुधबार एसियन डेभलपमेन्ट आउटलुक २०२२ सार्वजनिक गर्दै एडीबीले यस्तो प्रक्षेपण गरेको हो ।

“नेपालको अर्थतन्त्र आर्थिक वर्ष २०२१ मा अनुमानित २.३ प्रतिशत वृद्धिबाट आर्थिक वर्ष २०२२ मा ३.९ प्रतिशत (बजार मूल्यमा) वृद्धि हुने प्रक्षेपण गरिएको छ”, एडीबीको प्रतिवेदनमा भनिएको छ ।

आर्थिक गतिविधिमा क्रमिक सामान्यीकरणलाई बढावा दिँदै, अनुकूल समष्टि आर्थिक नीतिहरूद्वारा समर्थित उच्च वृद्धिको लागि स्थिर मार्गलाई प्रोत्साहन गर्दै, संक्रमण नियन्त्रण गर्न कोरोनाभाइरस महामारीकोविरूद्ध चलिरहेको खोप अभियानका कारण आर्थिक वृद्धिमा सुधार हुने एडीबीले जनाएको छ ।

यद्यपि, युक्रेनमा रुसी आक्रमणले बढेको विकसित अर्थतन्त्रको सुस्त वृद्धि, अवरुद्ध व्यापार प्रवाह, उच्च तेल र अन्य वस्तुको मूल्यले मुद्रास्फीतिलाई धक्का दिने अपेक्षा गरिएको र यसले नेपालको भुक्तानी सन्तुलन र विदेशी मुद्रा सञ्चितिमा थप दबाब पर्न सक्ने नेपालका लागि एडीबीका देशीय निर्देशक अर्नाउड काचोइसले बताएका छन् ।

२०२१ को ग्रीष्मकालीन मनसुनमा प्रचुर वर्षाको बीचमा धान रोपाइको प्रतिज्ञा गरिएको हुनाले कृषिमा पहिले राम्रो वृद्धि हुने अपेक्षा गरिएको बैंकले जनाएको छ । यद्यपि, अक्टोबरको मध्यमा अप्रत्याशित वर्षा र बाढीका कारण तयार बालीमा क्षति पुर्‍यायो, जसले यस आर्थिक वर्ष धान उत्पादनमा करिब ९.० प्रतिशतले कमी ल्यायो । उपभोक्ता र लगानीको बढ्दो मागको आधारमा आर्थिक वर्ष २०२२ मा उद्योगको वृद्धि ४.१ प्रतिशतमा पुग्ने अपेक्षा गरिएको बैंकले जनाएको छ । थोक र खुद्रा व्यापार, यातायात, र वित्तीय सेवाहरू उठेका कारण सेवा क्षेत्र ५.२ प्रतिशतले बढ्ने सम्भावना रहेको बैंकले जनाएको छ ।

सन् २०२१ मा अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटन उदासीन रहेको तर कोभिड–१९ को अवस्था नियन्त्रण रहेमा बिस्तारै पर्यटन क्षेत्रमा पनि सुधार आउने सम्भावना रहेको बैंकले जनाएको छ ।

बैंकले सन् २०२२ मा मुद्रास्फिती ६.५ प्रतिशत हुने प्रक्षेपण गरेको छ । सन् २०२१ मा ३.६ प्रतिशतबाट बढ्ने बैंकले जनाएको छ । रसिया युक्रेन युद्धका कारण विश्व बजारमा इन्धन र कमोडिटीको मूल्य बढेकाले मुद्रास्फिती बढ्ने देखिएको बैंकले जनाएको छ ।

प्रकाशित : २३ चैत्र २०७८, बुधबार

सूचना विभाग दर्ता नं.

१२०७/2075/76

सम्पर्क

Chabahil -7 Kathmandu Nepal
+9779841869701
[email protected] [email protected]

हाम्रो समूह

  • प्रधान सम्पादक
    बिपेन्द्र कार्की
  • प्रमुख कार्यकारी अधिकृत
    कुमार खतिवडा
  • सम्पादक
    सरोज कुमार कार्की
  • संवाददाता
    पार्वती थपलिया
  • प्रकाश भण्डारी
    पुनम साह