Logo

Sub-banner

के हो आर्थिक संकट ?


GDP नेपाल
   २४ चैत्र २०७८, बिहिबार


आर्थिक संकट भनेको आर्थिक चक्रको अवधि हो जसमा अर्थतन्त्रले लामो समयसम्म कठिनाइहरूको सामना गर्छ।

आर्थिक संकट तब हुन्छ जब कुनै देशको अर्थतन्त्रले आर्थिक संकटको परिणाम स्वरूप तीव्र मन्दीको सामना गर्छ । संकटमा रहेको अर्थतन्त्र अन्तर्गत, कुल ग्राह्यस्थ उत्पादन प्रायः घट्छ, लगानीयोग्य रकम (तरलता)को अभाव हुन थाल्छ र मुद्रास्फीति वा अपस्फीतिको कारण मूल्यहरू बढ्न वा घट्ने हुन्छ । मन्दी वा अवसाद दुई प्रकारका आर्थिक संकट हुन् ।

आर्थिक संकटले आर्थिक गतिविधिको स्तरलाई मात्र असर गर्दैन, तर यसले वित्तीय आतंक पनि उत्पन्न गर्न सक्छ, जसले मौद्रिक नीतिको प्रभावकारितालाई कम गर्छ र अर्थतन्त्रमा थप नकारात्मक परिणामहरू निम्त्याउँछ। संकटको समयमा, केन्द्रीय बैंकको प्रमुख लक्ष्य भनेको क्षतिलाई नियन्त्रण गर्नु र वर्तमान अर्थतन्त्रमा संकटको प्रभावलाई कम गर्नु हो ।

यसलाई बजारको विश्वास बढाउने र बजारलाई शान्त पार्ने, निरन्तर कर्जा प्रवाहको ग्यारेन्टी गर्ने, अनिश्चिततालाई न्यूनीकरण गर्ने र छोटो अवधिको क्रेडिट बजारले प्रभावकारी रूपमा काम गर्ने सुनिश्चित गर्ने जस्ता विभिन्न तरिकामा पूरा गर्न सकिन्छ। यसबाहेक, केन्द्रीय बैंकले अन्य चीजहरूका साथै प्रणालीगत जोखिमहरू कम गर्ने सक्रिय कार्यहरू गरेर संकटको सम्भावनालाई कम गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ।
फलस्वरूप, वित्तीय क्षेत्रको मुख्य नियामकको रूपमा केन्द्रीय बैंकको स्थिति महत्त्वपूर्ण छ।

आर्थिक संकट देशको आर्थिक प्रदर्शनमा उल्लेखनीय गिरावट हो, जस्तै उत्पादन र मागमा कमी, बेरोजगारी बढेको र ठूला लगानी असफलताको दिशामा जानु हो । यसले देशमा उच्च गरिबी रहेको परिणत गर्दछ । यसले देशको उत्पादनमा ठूलो गिरावट, वर्तमान उत्पादन सम्झौताको उल्लङ्घन, व्यापार असफलता र बढ्दो बेरोजगारीलाई छर्लङ्ग पार्दछ । आर्थिक संकटका कारण जनसङ्ख्याको जीवनस्तरमा ह्रास आउनुका साथै कूल राष्ट्रिय उत्पादनमा पनि गिरावट आउछ ।

प्रकाशित : २४ चैत्र २०७८, बिहिबार

सूचना विभाग दर्ता नं.

                   
१२०७/२०७५/७६

सम्पर्क

Kupondole -10 Lalitpur Nepal
+9779841625018/9851090914
[email protected]

हाम्रो समूह

  • प्रधान सम्पादक
    विपेन्द्र कार्की
  • कार्यकारी निर्देशक
    कुमार खतिवडा
  • संवाददाता
    अस्मिता शाह