Logo

मुख्य समाचार

आइफोन १४ को प्रारम्भिक समीक्षाः कुनै छलाङ हैन तर आइफोन १३ मा सुधार पक्कै हो !


GDP Nepal
   २३ भाद्र २०७९, बिहिबार


एप्पलको iPhone 14, पहिले देखि नै iPhone 13 लाई माया गर्नेहरूका लागि एक सुरक्षित अपडेट हो। यसले आइकोनिक डिजाइन बनिरहेको कुरालाई कायम राख्छ र - केहि हदसम्म अचम्मको कुरा - गत वर्षको A15 बायोनिक (जुन, दिइएको छ, यसको एक दुष्ट रूपमा शक्तिशाली चिप हो, आफ्नो अधिकार हो), तर यसले एप्पललाई प्रतिस्पर्धीहरूसँग तालमेल राख्न मद्दत गर्ने तरिकाले कलालाई अगाडि बढाउँदैन।

केही समय पछि पहिलो पटक, दुईवटा फरक आईफोन टियरहरू छन्: राम्रो शब्दको अभावको लागि, आधारभूत, जसमा यो iPhone 14 र iPhone 14 Plus समावेश छ, र जसलाई प्रिमियम भन्न सकिन्छ; iPhone 14 Pro र iPhone 14 Pro Max।

गत वर्ष, iPhones को सम्पूर्ण लाइनले एउटै A15 बायोनिक चिप पाएको थियो। यस वर्ष, Apple iPhone 14 र 14 Plus ले A15 Bionic प्राप्त गर्दछ, जबकि iPhone 14 Pro र Pro Max ले नयाँ A16 Bionic प्राप्त गर्दछ। यो पनि ध्यान दिन लायक छ कि आईफोन 13 मिनीले अपग्रेड प्राप्त गरेन, त्यसैले यो यसको पिन्ट आकारको जीवनको अन्त्यमा पुग्न सक्छ।

Apple iPhone 14 एउटा फ्ल्यागशिप हो । यसले राम्रोसँग पहिरिएको डिजाइनलाई समाहित गर्दछ र केही प्राविधिक सुधारहरू गर्दछ, जसमा थप शक्तिशाली TrueDepth क्यामेरा एरे, क्र्यास पत्ता लगाउने, स्याटेलाइट कम्युनिकेसनहरू र थप बजेट-सचेत र बीचको भिन्नतालाई विभाजित गर्दछ। 

आईफोन 14 आईफोन 13 सँग कत्तिको मिल्दोजुल्दो छ भनेर विचार गर्दा, यो कुनै अचम्मको कुरा हुनु पर्दैन कि मूल्य समान छ: $799 / £779 / AU$1,399, आधार 128GB मोडेलको लागि।

प्रि-अर्डर शुक्रबार, सेप्टेम्बर 9 मा सुरु हुन्छ, सेप्टेम्बर 16 देखि खुद्रा उपलब्धताको साथ।

आईफोन 14 डिजाइनमा केहि गलत छैन। यो iPhone 13 को भर्चुअल प्रतिकृति हो तर नयाँ iPhone 14 Pro र 14 Pro Max को तुलनामा यसले अलिकति पीडा भोग्न सक्छ, जुन दुवैले नयाँ Dynamic Island खेल्छन्, एउटा फङ्गिबल जोन जसले TrueDepth मोड्युल र डिस्प्ले जानकारी दुवै राख्छ।

एप्पलले iPhone 12 सँग पहिलो पटक प्रस्तुत गरेको डिजाइन भाषासँग अपरिचित व्यक्तिहरूका लागि, 6.1-इन्च आईफोन 14 अनिवार्य रूपमा दुईवटा विलासी गिलासका टुक्राहरू बीच स्यान्डविच गरिएको प्रविधिको पातलो टुक्रा हो जुन गोरिल्ला ग्लास भिक्टस हुन सक्छ वा नहुन सक्छ। कभर स्क्रिनमा अझै पनि सिरेमिक शिल्ड छ, जसले सुरक्षाको अतिरिक्त स्तर प्रदान गर्नुपर्छ।

लगभग 75.1mm x 146.7mm x 7.65mm (0.30 इन्च) 173g बडी एक चिकनी एल्युमिनियम ब्यान्डद्वारा सँगै राखिएको छ। बटन प्लेसमेन्ट, माइक्रोफोन, र स्पिकर ग्रिल प्लेसमेन्ट iPhone 13 बाट अपरिवर्तित छन्। तपाईंसँग दायाँमा ठूलो पावर/स्लीप/Siri बटन छ र यसको तल बायाँ तिर भोल्युम बटनहरू भएको मौन स्लाइडर छ।

आधारमा स्पिकर ग्रिल र माइक प्वालहरू बीच बस्नु भनेको बिजुली पोर्टको अन्तिम हुर्रा हुन सक्छ। एप्पलले 2024 सम्ममा आफ्नो ग्याजेट पोर्टहरू USB-C मा परिवर्तन गर्न युरोपियन युनियनबाट दबाबको सामना गरिरहेको बेला, यो यस मोडेलको लागि प्रकाशको साथ टाँसिएको छ। तपाईंको सबै पुराना केबलहरू खुसी हुनेछन्।

सबै-eSIM प्रणालीको पक्षमा भौतिक सिम स्लट हटाउने यो पहिलो आईफोन हो। त्यो तत्काल चिन्न सकिने प्यानल र SIM ट्रे पप आउट गर्न विशेष उपकरणको लागि सानो प्वाल बिना स्मार्टफोन देख्नु अनौठो छ।

iPhone 14 ले Apple को एक वर्ष पुरानो A15 Bionic चलाउँदैछ। यहाँ भर्खरको सिलिकन नदेख्नु अलि निराशाजनक छ, तर अहिले पनि, A15 बायोनिक उद्योग-अग्रणी मोबाइल CPU हो। 6-कोर सीपीयू र 5-कोर GPU कार्यहरूको विस्तृत दायरामा कार्यसम्पादनको लागि आउँदा कुनै ढिलाइ हुँदैन। मैले iPhone 14 मा अलिकति गेमिङ हेर्न पाएँ र, स्वाभाविक रूपमा, यो सहज देखिन्थ्यो।

पछाडिको स्टिल-स्क्वायर-इश क्यामेरा एरे छ, जुन iPhone 13 बाट अपरिवर्तित देखिन्छ। त्यहाँ दुईवटा 12MP क्यामेराहरू छन्, एउटा चौडा र अर्को अल्ट्रा-चौडा।

किनकी धेरै उस्तै छ, सबैभन्दा रोमाञ्चक कुरा, डिजाइन अनुसार, आईफोन बारे एप्पलको उत्कृष्ट नयाँ बैजनी बडी कलर विकल्प हुन सक्छ। हो, यस ग्याजेटको सिजनमा बैजनी रंगको रंग हो, एप्पलले सामसुङले आफ्नो Samsung Galaxy S 22 लाइन, Galaxy Z Flip 4, र Galaxy Buds 2 Pro को लागि बोरा पर्पलको परिचय दिएपछि।

Apple ले iPhone 13 को 6.1-inch Super Retina XDR डिस्प्लेलाई iPhone 14 मा धेरै अक्षुण्ण राखेको छ। यो अझै पनि 460 ppi मा 2532 x 1170-पिक्सेल रिजोल्युसन छ र, हो, अझै पनि नच छ, जसले अद्यावधिक गरिएको TrueDepth मोड्युललाई समायोजन गर्दछ। एआर सेन्सर र, अझै, एक 12MP क्यामेरा।

क्यामेरा र ब्याट्री लाइफ
तपाईंसँग Apple को iPhone 14 मा कुल तीन क्यामेराहरू छन्, 12MP चौडा र 12MP अल्ट्रावाइड पछाडि, र 12MP TrueDepth क्यामेरा अगाडि छ।

Apple ले भन्यो कि यसले राम्रो कम प्रकाश प्रदर्शनको लागि ठूलो ƒ/1.5 एपर्चर र ठूलो 1.9 µm पिक्सेलको साथ मुख्य क्यामेरा अपग्रेड गरेको छ। 12MP वाइड-एंगल अपरिवर्तित देखिन्छ। यद्यपि, अगाडिको TrueDepth क्यामेराले अब अटोफोकसलाई समर्थन गर्दछ।

यद्यपि मसँग डेमो कोठामा केही क्षण मात्र थिए, मैले सबै लेन्सहरूसँग शूट गरें र तस्बिरहरू राम्रो देखिन्छन्, तर मलाई तिनीहरूसँग थप समय चाहिन्छ। म भन्छु कि मैले TrueDepth क्यामेराको नयाँ अटोफोकस कार्यमा देखेको छु र त्यो कसरी उपयोगी हुनेछ भनेर देख्न सक्छु।

त्यहाँ केही नयाँ क्यामेरा मोडहरू पनि छन्। सिनेमेटिक मोडले अब 4K मा 30 fps र 4K मा 24 fps मा शूट गर्न सक्छ। त्यहाँ एकदम नयाँ एक्शन मोड पनि छ, एक प्रकारको इलेक्ट्रोनिक गिम्बल जसले बम्पी भिडियो लिन्छ र फ्लाईमा अनिवार्य रूपमा स्मार्ट-क्रपिङ गरेर यसलाई सहज बनाउँछ। सफा विचार, यद्यपि मलाई लाग्छ कि तपाइँ तपाइँको विषय वरपरको भिडियो को एकदम थोरै हराउनुहुन्छ।

एप्पलले ब्याट्री साइजको बारेमा कहिल्यै कुरा गर्दैन, तर यसले आईफोन 14 सँग आईफोनमा सबैभन्दा राम्रो ब्याट्री लाइफ भएको बताएको छ। हामीले यसको अर्थ कम्तिमा 15 घण्टा मान्नुपर्दछ तर भिडियो प्लेब्याकको एक दिन वा बढी हुन सक्छ। जाहिर छ, मैले यी दावीहरूको परीक्षण गर्न आवश्यक छ।

फोनले अझै पनि म्यागसेफ वायरलेस चार्जिङलाई समर्थन गर्दछ तर, कुनै पनि प्रकारको द्रुत-चार्जिङ बम्प प्राप्त गरेन।

परफरमेन्स र सफ्टवेयर
iPhone 14 ले Apple को एक वर्ष पुरानो A15 Bionic चलाउँदैछ। यहाँ भर्खरको सिलिकन नदेख्नु अलि निराशाजनक छ, तर अहिले पनि, A15 बायोनिक उद्योग-अग्रणी मोबाइल CPU हो। 6-कोर सीपीयू र 5-कोर GPU कार्यहरूको विस्तृत दायरामा कार्यसम्पादनको लागि आउँदा कुनै ढिलाइ हुँदैन। मैले iPhone 14 मा अलिकति गेमिङ हेर्न पाएँ र, स्वाभाविक रूपमा, यो सहज देखिन्थ्यो।

एप्पलले iPhone 14 र 14 Plus मा राम्रो थर्मल प्रणाली प्रस्तुत गरेको छ, जसले केही ब्याट्री र कार्यसम्पादन लाभहरू निम्त्याउन सक्छ, तर म बेन्चमार्क नभएसम्म निष्कर्षहरू रोक्नेछु।

त्यहाँ iPhone 14 लाइनमा केही चाखलाग्दो नयाँ सुविधाहरू छन् जुन, हो, आधार iPhone 14 मा समावेश गरिएको छ: आपतकालीन स्याटेलाइट संचार र दुर्घटना पत्ता लगाउने।

स्याटेलाइट सञ्चार क्षमताहरू फोनमा निर्मित छन्। एप्पलले यसलाई वर्णन गरेझैं, तिनीहरूले फोनको अवस्थित एन्टेनाहरू र केही शक्तिशाली एल्गोरिदमहरू प्रयोग गर्छन् जुन प्राय: धेरै कम ब्यान्डविथ जडान हो (तपाईं बाहिर हुनु पर्छ र आकाशको स्पष्ट दृश्य हुनुपर्छ)। यसले पाठ सन्देशहरूलाई निचोड गर्छ र आवश्यक पर्दा आवश्यक कुराहरू सञ्चार गर्न सक्नुहुन्छ भन्ने सुनिश्चित गर्न प्रयोग गर्न-गर्न-सजिलो बोयलरप्लेट सञ्चारहरू पनि प्रदान गर्दछ। सेवा नि: शुल्क परीक्षणको रूपमा सुरु हुन्छ, तर अन्ततः, तपाईंले यसको लागि तिर्नुपर्नेछ। यद्यपि, कतिमा कुनै शब्द छैन।

क्र्यास डिटेक्शन, जुन Apple Watch 8 मा पनि प्रस्तुत गरिएको थियो, तपाइँको कार कहिले दुर्घटनामा छ भन्ने थाहा हुन्छ र तुरुन्तै स्थिति संचार गर्न सक्छ। म पक्का छु कि हामीले छोटो क्रममा पहिचानलाई मूर्ख बनाउन खोज्ने मानिसहरूलाई देख्नेछौं।

जाहिर छ, हामीलाई थाहा छैन कि यी सुविधाहरूले कत्तिको राम्रोसँग काम गर्दछ र दुर्घटना र हामीलाई स्याटेलाइट सञ्चार चाहिने अवस्थाको अनुकरण गर्न संघर्ष गर्न सक्छ (यद्यपि स्याटेलाइट कम्सले मेरो परिदृश्यमा पनि काम गर्न सक्छ)।

के हामीसँग बलियो पकड छ, यद्यपि, सफ्टवेयर र इन्टरफेस कस्तो हुनेछ। हामी मध्ये धेरैले महिनौंदेखि iOS 16 सार्वजनिक बिटा चलाउँदै आएका छौं र, जब कसैलाई पनि iOS ट्रेडमार्क डिजाइन फस्टाएको पहिचान गर्न कुनै समस्या हुनेछैन, यसले धेरै महत्त्वपूर्ण अपडेटहरू प्रदान गर्दछ।

ती मध्ये प्रमुख नयाँ लक स्क्रिन हो। तपाईंले आफ्नो फोन उठाउँदा पहिलो कुरा देख्नुहुन्छ (राम्रो रूपमा, यो सधैं-अन डिस्प्ले भन्दा पहिले थियो), लक स्क्रिन आईफोनको कलिङ कार्ड जस्तै हो, तपाईं र संसारलाई यसको मनसाय घोषणा गर्दै।

नयाँ फन्ट र साइजहरूको लागि धन्यवाद, यसमा बोल्ड नयाँ लुक छ, र तस्विर विभाजन जसले तपाइँको छविको एक भागलाई समयको शीर्षमा राख्न सक्छ एक आश्चर्यजनक प्रभाव हो। अनुकूलन योग्य विजेटहरूको लागि लक स्क्रिनमा थप उपयोगिताहरू पनि छन्।

नयाँ iPhone 14 मालिकहरूले पुन: डिजाइन गरिएका सूचनाहरू फेला पार्नेछन् (लक स्क्रिनमा थप भीडभाड नगर्ने) र प्रत्येकलाई तोकिएको विशेष फोकस मोडहरूका साथ बहु लक स्क्रिनहरू प्रयोग गर्ने क्षमता।

तिनीहरूले नयाँ नक्सामा बहु-स्टप दिशाहरू सेट गर्ने, पाठ सन्देशहरू पठाएपछि सम्पादन गर्ने र पुन: प्राप्त गर्ने, र तस्बिरहरूबाट सिधै छवि विषयहरू समात्ने, र तिनीहरूलाई एप र सन्देशहरूमा छोड्ने।

नयाँ प्लेटफर्ममा अन्वेषण गर्न धेरै कुराहरू छन्, ती सबैले मौलिक रूपमा तपाईंले iPhone 14 को प्रयोग गर्ने र महसुस गर्ने तरिकालाई परिवर्तन गर्न सक्छ। हामीले नयाँ लक स्क्रिनसँग खेलेको इकाईमा एकदमै राम्रो देखिन्थ्यो।

पूरै iPhone 14 लाईन, वैसे, 5G हो र संसारमा लन्च गर्दैछ जहाँ ठोस 5G कभरेज धेरै सर्वव्यापी छ।

प्रारम्भिक समीक्षा
जबकि iPhone 14 एक ठूलो छलांग अगाडि होइन, मलाई अझै पनि उपकरणको रूप र अनुभूति मन पर्छ। हो, मैले नयाँ रङहरू (मैले राम्रो बच्चा निलोसँग खेलेको थिएँ) र त्यो हराइरहेको सिम स्लट मार्फत मात्रै यो र iPhone 13 बीचको भिन्नता बताउन सक्छु।

iPhone 14 पछिल्लो जेनरेशनको तुलनामा कम्तिमा केही लेन्सहरूमा भन्दा कम शक्तिशाली फोन हो, र अझै पनि केही नयाँ एन्ड्रोइड फोनहरूमा कच्चा प्रदर्शन मार्जिन राख्न सक्छ। तर iPhone 14 लाई हेर्न गाह्रो हुनेछ र तिनीहरूको नच-फ्री डिस्प्ले र 48MP क्यामेराहरूको साथ स्पिफी नयाँ iPhone 14 प्रो र प्रो म्याक्समा एकैछिनमा नजर नदेखाउन।

Lance Ulanoff : एक 35-वर्षे उद्योग दिग्गज र पुरस्कार विजेता पत्रकार, लान्सले प्रविधिलाई कभर गरेको छ किनभने पीसीहरू सूटकेसको आकार थिए र "अनलाइन" को अर्थ "प्रतीक्षा" हो। उहाँ पूर्व Lifewire सम्पादक-इन-चीफ, Mashable सम्पादक-इन-चीफ हुनुहुन्छ, र, त्यो भन्दा पहिले, PCMag.com को मुख्य सम्पादक र Ziff Davis, Inc को लागि सामग्री को वरिष्ठ उपाध्यक्ष। उहाँले एक लोकप्रिय, साप्ताहिक टेक स्तम्भ पनि लेख्नुभयो। अपग्रेड भनिने माध्यमको लागि।

प्रकाशित : २३ भाद्र २०७९, बिहिबार

सूचना विभाग दर्ता नं.

                   
१२०७/२०७५/७६

सम्पर्क

Kupondole -10 Lalitpur Nepal
+9779841625018/9851090914
[email protected]

हाम्रो समूह

  • प्रधान सम्पादक
    विपेन्द्र कार्की
  • कार्यकारी निर्देशक
    कुमार खतिवडा
  • संवाददाता
    अस्मिता शाह