Logo

मुख्य समाचार

उद्योगपति साइरस मिस्त्रीको मृत्यु मुद्दा दर्ता गर्न भारतीय प्रहरीले किन दुई महिना लगायो ?


GDP Nepal
   २० कार्तिक २०७९, आइतबार


नरेन्द्र भल्ला/नयाँदिल्ली
के तपाईंले कहिल्यै प्रहरी चौकी जाने झन्झटको सामना गर्नु परेको छ ? यदि छैन भने, त्यसपछि धन्यवाद दिनुहोस् र प्रार्थना गर्नुहोस् कि यो कहिल्यै नपरोस् । चरम बाध्यतामा प्रहरी चौकीमा हुर्केका अभागी यस देशमा धेरै छन्, तर न्यायको खोजीमा घर–घर घुम्नेहरु पनि छन् ।

हानगरमा सञ्चारमाध्यमको शक्तिलाई ध्यानमा राखेर प्रहरीले एफआइआरमा उजुरी दर्ता गर्न खासै हिचकिचाहट गर्दैन, तर साना सहर र गाउँको अवस्था हेर्नुभयो भने यसको वास्तविकता थाहा पाउनुहुनेछ । देशको खाकी वर्दी।प्रश्न आफैं उठ्छ कि आखिर के परिवर्तन भयो देशमा ?

तपाईलाई यो थाहा पाउँदा छक्क पर्नुहुनेछ कि यस देशका एक प्रसिद्ध उद्योगपतिको सडक दुर्घटनामा मृत्यु हुन्छ र उनको मृत्युको दुई महिना पछि यो देशको पुलिस एफआईआर दर्ता गर्दछ । वास्तवमा विगत ७५ वर्षमा प्रहरी यति लापरवाह भइसकेको छ कि उनीहरुका लागि कुनै पनि मृत्यु अस्पतालको शवगृहमा राखिएको शवबाहेक केही होइन ।

यतिका वर्षमा कुनै पनि सरकारले देशका प्रहरीलाई यस्तो तालिम दिने चिन्ता गरेको छैन, ताकि उनीहरुको यस्तो मानवीय अनुहार समाजमा आओस्, खाकी वर्दी देखेर मानिसहरु डराउनु नपरोस्, तर त्यसैलाई मान्नुपर्छ, तिनीहरूको साथी ।

टाटा सन्सका पूर्व अध्यक्ष तथा प्रख्यात उद्योगपति साइरस मिस्त्रीको कार दुर्घटना तपाईंले बिर्सनु भएको छैन ।

सेप्टेम्बर ४, २०२२ मा, अहमदाबादबाट मुम्बई फर्कने क्रममा, साइरस मिस्त्रीको मर्सिडीज बेन्ज कार महाराष्ट्रको पालघर जिल्लाको कासा नदीको पुल नजिकै दुर्घटनाग्रस्त भयो । दुर्घटनामा साइरस मिस्त्री र उनका एक साथी जहांगीर पण्डोलको मृत्यु भएको थियो ।

सोही क्रममा दारियस र अनाहिता पण्डोल घाइते भएका छन् । गाडीमा चारजना सवार थिए । उनको डाक्टर साथी अनाहिता पाण्डोलले गाडी चलाइरहेकी थिइन् । यो दुर्घटनामा उनी जोगिएकी छिन् ।

तर यो सोच्ने समय होइन, सरकार मातहतका अनुसन्धान निकायलाई प्रश्न सोध्ने समय हो, जसको अधिकार देशको संविधानले हामी सबैलाई दिएको छ । प्रश्न यो छ कि यदि पुलिसले यति धेरै हाई प्रोफाइल दुर्घटनामा एफआईआर दर्ता गर्न दुई महिना लाग्छ भने, सामान्य गरिबको रक्षक को हो ?

अब तपाईं यसलाई आजादी वा नयाँ भारतको अमृत महोत्सव भन्न सक्नुहुन्छ तर सत्य यो हो कि साइरस मिस्त्रीको कार दुर्घटना भएको दुई महिनापछि पालघर पुलिसले यस दुर्घटनाको मुद्दा दर्ता गरेको छ ।

त्यसोभए प्रश्न उठ्छ कि ऐना जस्तै सफा सडक दुर्घटनाको एफआईआर दर्ता गर्न प्रहरीले दुई महिना किन लगायो ? प्रहरीलाई दुर्घटनाको अनुसन्धान गर्न जति समय लाग्छ, हत्या, बलात्कारजस्ता जघन्य अपराधमा एफआइआर दर्ता गर्न कति समय लाग्छ होला, कल्पना गर्नुहोस् ।

यस घटनामा प्रहरीले कार चलाउने चिकित्सक अनाहिता पण्डोलेलाई अभियुक्त बनाएको छ । उनीविरुद्ध लापरबाहीले सवारी चलाएको मुद्दा दर्ता भएको छ । यस मामिलामा, पालघर कासा पुलिस स्टेशनमा धारा घण्द्धब् अन्तर्गत मुद्दा दर्ता गरिएको छ ।

जसलाई दण्डनीय हत्याको अपराध मानिन्छ । प्रहरीका अनुसार त्यतिबेला अनाहिता पाण्डोले गाडी चलाइरहेकी थिइन्, जो उनको लापरवाहीका कारण एक्कासी पुलको रेलिङमा ठोक्किएर दुर्घटना भएको थियो ।

तीव्र गतिमा रहेको कार रेलिङमा ठोक्किनेबित्तिकै पल्टियो, जसमा टाटा सन्सका पूर्व अध्यक्ष मिस्त्री र उनका साथी जहांगीर पाण्डोलको मृत्यु भएको थियो ।

घटनामा डा. अनाहिता पाण्डोलका श्रीमानको बयान लिइएको प्रहरीले जनाएको छ । अनाहिताले कारलाई नियन्त्रण गर्न नसकेर एक्कासी लेन परिवर्तन गर्दा यो दुर्घटना भएको उनले बताए ।

तर यो दुर्घटनाले बेल्ट नलगाई कुनै पनि लक्जरी कारको पछाडिको सिटमा यति फुर्सदमा बस्नेहरूलाई दुर्घटनामा केही बिगार्न नहुने चेतावनी पनि दिएको छ ।

यो भ्रम मनबाट हटाउनुपर्छ । साइरस मिस्त्री कारको पछाडिको सिटमा रहेको र सिट बेल्ट नलगाएको प्रहरी अनुसन्धानले देखाएको छ । यस्तो अवस्थामा कारको पछाडिको सिट बेल्ट किन महत्वपूर्ण छ र यसलाई नलगाउँदा कत्तिको खतरा हुन सक्छ भन्ने कुरा बुझ्नु धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ ।

एक अनलाइन प्लेटफर्म लोकलसर्कलले गरेको सर्वेक्षणले कारको पछाडि बस्ने करिब ७५ प्रतिशतले सिट बेल्ट प्रयोग नगर्ने खुलासा गरेको छ । तिनीहरूमध्ये केहीले पछाडिको सिट बेल्ट लगाउँदैनन्, यद्यपि उनीहरूलाई थाहा छ कि रियर बेल्टहरू अवस्थित छन् र यसले प्रभावकारी रूपमा चोटपटक र मृत्युदरलाई कम गर्न सक्छ। तसर्थ त्यो दुखद घटनाबाट पाठ सिकेर सरकारको कानुनको पर्खाइमा नबस्ने र गाडीको पछाडिको सिटमा बसेर सिट बेल्ट लगाउन बाध्य नगरी बानी बसालौँ ।

(नोट– माथि दिइएका विचारहरू लेखकका व्यक्तिगत विचार हुन्। यसमा एबीपी न्यूज समूह सहमत हुनु आवश्यक छैन। यस लेखसँग सम्बन्धित सबै दावी वा आपत्तिहरूको लागि लेखक मात्र जिम्मेवार हुनेछ।)

प्रकाशित : २० कार्तिक २०७९, आइतबार

सूचना विभाग दर्ता नं.

                   
१२०७/२०७५/७६

सम्पर्क

Kupondole -10 Lalitpur Nepal
+9779841625018/9851090914
[email protected]

हाम्रो समूह

  • प्रधान सम्पादक
    विपेन्द्र कार्की
  • कार्यकारी निर्देशक
    कुमार खतिवडा
  • संवाददाता
    अस्मिता शाह